Ako si vybrať opaľovací krém

Ako si vybrať opaľovací krém>

Všetky to poznáme. Len čo slnko na jar naberie na intenzite, snažíme sa zachytiť prvé teplé lúče a dodať našej pokožke zdravé zafarbenie. I keď opálená pleť pôsobí príťažlivo a trendy, nemali by sme zabúdať na jej intenzívnu ochranu a vyhnúť sa tak jej nenávratnému poškodeniu.
Ako hovoria odborníci - vaša koža si zapamätá každé spálenie.

Ešte pred štartom letnej sezóny by ste sa preto mali zásobiť vhodnými ochrannými a ošetrujúcimi kozmetickými produktami. Keďže na trhu je týchto výrobkov obrovské množstvo, pripravili sme pre vás pár tipov, podľa čoho si vybrať ten najvhodnejší opaľovací produkt.

Výška ochranného faktora


Skratka SPF (sun protection factor) alebo UV faktor je vám určite známa. Táto hodnota zodpovedá schopnosti prípravku zachytiť škodlivé UV žiarenie. Pri rozhodovaní o hodnote SPF sa určite riaďte vaším fototypom - to znamená typom vaše pokožky, množstve pigmentu a reakcii na slnečné žiarenie. Jetnodlitlivé kategórie od 1 do 4 nájdete na tomto odkaze.
Všeobecne sa doporučuje používať prípravky od 15 SPF nahor. Na prvé opálenie ideálne s hodnotou SPF 30. Pokiaľ sa chystáte do tropických krajín, SPF 50 vás zaručene ochráni.

SPF schéma

Kombinácia UVA a UVB


Pri výbere opaľovacieho prípravku sa zamerajte nielen na značku, ale i zloženie a etiketu. Uistite sa, že daný prostriedok poskytuje dostatočnú ochranu pred UV (ultraviolet) neviditeľným žiarením. To sa skladá z veľkého spektra, ale pre nás je najdôležitejšia ochrana pred UVB a UVA žiarením.
UVA žiarenie preniká do hlbšej vrstvy pokožky, nespôsobuje spálenie ani začervenanie, ale môže zásadne poškodiť kožné bunky keratinocyty. UVB žiarenie je čiastočne filtrované ozónom, pôsobí vo vrchnej časti pokožky a má za následok časté spálenie a podľa najnovších výskumov i väčšinu rakovinotvorných ochorení kože. Preto je ideálny produkt, ktorý poskytuje ochranu pred oboma druhmi žiarenia.

UVA a UVB žiarenie

Krém alebo sprej


Čo sa týka konzistencie opaľovacieho prípravku, máte dnes na výber rôzne možnosti. Klasikou zostáva opaľovací krém, ktorý je hustejší, vydrží na pleti dlhšie a hodí sa i na tvár. Nezabúdajte, že čím je krém hustejší, tým precíznejšie by ste ho mali rozotrieť. Naproti tomu spreje majú prednosť rýchlej a jednoduchšej aplikácie, čo ocenia hlavne vaše deti. Po kúpaní a športe vrstvu spreja určite opakujte. Veľmi obľúbenými sú oleje v spreji, ktoré sú vhodné, ak máte suchšiu pokožku.
Skvelou alternatívou sú pleťové mlieka. Ich nanášanie je pomerne jednoduché a okrem vodeodolnosti poskytujú vašej pleti i hydratáciu a chladivý efekt. Odporúčame používať antialergénne opaľovacie prípravky s minimom parfumovaných zložiek.

Dodržujte dobu použiteľnosti


Určite vás nemusíme upozorňovať, že kozmetické a lekárske prípravky podliehajú špecifickej dobe použiteľnosti. Práve u opaľovacích produktov si dobu expirácie vždy všímajte a dodržujte - pohybuje sa od 6 do 12 mesiacov.
Pokiaľ ste zvyknuté používať krémy či oleje z minulého roka, vystavujete sa nielen riziku podráženia kože, ale predovšetkým nedostatočnej až nulovej ochrane pred UV žiarením. Aby ste sa vyhli zbytočnému plytvaniu, kúpte si na jar jeden prípravok a na konci leta prípadne doplňte zásoby menším cestovným balením.

TOP TIP
Vyrobte si doma svoj vlastný bio opaľovací olej


Videonávod na výrobu opaľovacieho oleja:Vyberte si kvalitnú top značku


Na základe skúseností vám dnes prinášame tri značky a ich vysoko kvalitné a zákazníkmi overené produkty na opaľovanie. Vyberte si z nich ten, ktorý najviac zodpovedá vášmu fototypu a celkovému stavu pokožky.
Videorecenziu a ich porovnanie nájdete vo videu nižšie.

Produkty Astrid

Produkty Collistar

Produkty Piz Buin
Videorecenzia kozmetických prípravkov na opaľovanie


Aby bola vaša vizáž v letných dňoch dokonalá, zamerajte sa i na použitie správneho makeupu spolu s ochranným krémom. O vodeodolných produktoch, ktoré odolajú i náporu vody sa dozviete viac v našom ďalšom článku.