Ako vybrať vhodný dámsky parfum

Ako vybrať vhodný dámsky parfum>

Milujeme výrazné vône. Máme to dané geneticky a zakódované v podvedomí, že automaticky reagujeme na intenzívnu vôňu, ktorá v nás dokáže vzbudiť celú škálu pocitov. Je dokázané, že predovšetkým muži si inštinktívne volia partnerky, ktorých vôňa im evokuje zmyselné a príjemné pocity. 

Pár stojaci v objatí naproti sebe medzi ktorými je ruža držiaca ženou ktorá ju zároveň ovoniava.

Určite aj vy patríte medzi ženy, ktoré výberu parfumu venujú dostatok času, pretože viete, že vytvára váš celkový dojem a podtrhuje vaše čaro.  Ak občas tápate, prípadne hľadáte nové inšpirácie, čítajte ďalej a dozviete sa, čím sa pri výberu parfumu riadiť. Chcete parfum alebo postačí toaletka?

Určite ste si všimli, že parfumy sa od seba líšia intenzitou vône a takisto tým, ako dlho daná vôňa vydrží. Je to podmienené ich zložením a percentuálnym podielom vonných látok. Ak teda chcete, aby vám zvolený parfum vydržal čo najdlhšie, mali by ste toto percentuálne zloženie poznať a takisto byť pripravená investovať vyššiu sumu do naozaj kvalitného parfému. 

Obrázok zobrazujúci päť exkluzívnych parfumov.V parfumérii sa môžete stretnúť s týmito typmi voňaviek: 

 • Parfém, ktorý predstavuje najintenzívnejšiu vôňu na trhu s podielom vonných látok 20–40%. Jeho intenzita trvá 6 - 8 hodín.
 • Eau de Parfum čiže parfémová voda (toaletný parfém) s podielom vonných látok 15–20%. Vydrží približne 4 - 5 hodín.
 • Eau de Toilette alebo toaletná voda s podielom vonných látok 5-15%. Budete ju cítiť približne 2 - 3 hodiny.
 • Eau de Cologne v preklade kolínská voda s podielom vonných látok 2–4% a s trvaním vône len do 2 hodín.

Preferujete ružu alebo milujete vanilku?

Na základe hlavnej vonnej zložky delíme parfumy do rôznych skupín. Pre vás je dôležité poznať svoje preferencie, aby ste si zvolili vhodnú vôňu, ktorá bude vystihovať vašu osobnosť

Jednoducho môžeme parfumy rozdeliť do nasledujúcich skupín:

 • Kvetinové vône  - predstavujú logicky najväčšiu skupinu parfumov. Evokujú v nás čistotu prírody, nežnosť a romantické pocity. Najviac využívané sú tóny kvetov ako sú jazmín, ruža, gardénia, pivónia, konvalinka či magnólia. 

Obrázok zobrazujúci produkt Nina Ricci L´Extase Caresse de Roses v ružovom obale.

    • Orientálne vône - sú to obvykle ťažšie, zmyselné a teplé kompozície, medzi ktorými nájdeme tak dámske ako i pánske vône. V ich zložení vyniká korenistý, drevitý či vanilkový tón. Veľmi typickou je zložka ambrového dreva. 

Na obrázku je zobrazený parfum od značky Prada v čiernom flakóne.

Na obrázkuje znázornený parfém od značky Montale Paris v zlatom flakóne

 • Citrusové vône - svieže, iskrivé a šťavnaté vône s typickou zložkou citrusu ako je napríklad pomaranč, bergamot, citrón a limetka. Sú to ľahké vône, ktoré sa prirodzene hodia do teplých letných dní. Produkt SALVATORE FERRAGAMO AMO FERRAGAMO v priehľadne ružovom flakóne.

Parfém odznačky Calvin Klein typu One so striebornou krabičkou.

 • Drevité vône - výborne sa kombinujú s orientálnymi a korenistými vôňami. Ich typickým znakom sú drevité tóny so základom cédrového, santalového alebo ružového dreva. 

Parfém ESTÉE LAUDER SENSUOUS v jemne hnedkastom flakóne.

Parfem Seagle Lutens

 • Kožené vône - tieto parfumy imitujú autentickú vôňu kože, sú veľmi výrazné a preferujú ich väčšinou páni. Obsahujú typické mužské tóny tabáku, dreva a kadidla. Na obrazku je zobrazený parfum od značky Calvin Klein typu One Shock

Na obrazku je znazorenný parfum značky Quorum typ Puig

5 zlatých pravidiel ako vybrať ten váš

Možno sme vás dostatočne navnadili a vy sa chystáte na nákup nového parfumu. Určite viete, že to nebýva jednoduché a občas skončíte s vôňou, ktorá vám v skutočnosti nevyhovuje. Než teda vstúpite do predajne, majte na pamäti 5 zlatých pravidiel, aby ste si vybrali ten naj parfum. 

Pravidlá pre výber parfumu:

 • V deň, keď si idete vybrať nový parfum, nemajte na sebe žiadnu vôňu a ideálne nepoužite ani parfumovaný sprchový gel
 • Ovoňajte vždy najprv vôňu priamo vo fľaštičke a až potom, keď vám bude vyhovovať, aplikujte ju na kožu
 • Vôňu nanášajte na zápestie a do záhybu predlaktia, vždy len jednu aplikáciu a jednu vôňu
 • Počkajte vždy aspoň 10 sekúnd a až potom skúsťe privoňať, ideálne vo vzdialenosti cca 20 cm
 • Po aplikácii troch vôní neutralizujte svoj čuchový vnem napríklad privoňaním k praženej káve, alebo jednoducho vybehnite na čerstvý vzduch

Žena pri regáli v drogérií vyberajúca si parfém.

Určite si na nákup vezmite i nejakú spriaznenú dušu, ktorá vás dokonale pozná a posúdi, či sa k vám daný parfum hodí. A keby vám došla inšpirácia a trpezlivosť, vyberte si parfum, ktorý vám predurčili hviezdy. Vaše znamenie zverokruhu vám napovie...