Hrebeň či kefa? Vyberajte podľa typu vlasov

Hrebeň či kefa? Vyberajte podľa typu vlasov>

Česať či nečesať?


Začnime od začiatku. Je vôbec samotné česanie/kefovanie pre vlasy zdravé? Bezpochyby. Odborníci na vlasovú pokožku neustátle poukazujú na potrebu jej dostatočnej stimulácie. Ak svoje vlasy vhodne prečesávate aspoň raz denne, stimulujete vlasové korienky a rast vlasov, zabezpečíte tým prirodzené odstránenie odumretých buniek a rozširujete kožné mazivo po celej dĺžke vlasov.

Aký hrebeň alebo kefu vybrať


Možno ste netušili, že hrebeň i kefa sa používajú na rôzne účely a hodia sa na iný typ vlasov. Úlohu zohráva hlavne materiál, z akého je pomôcka vyrobená. Dnes si môžete vybrať napríklad klasické drevo, plast, kov alebo ultra moderné ionizačné hrebene a kefy.


Základom pre výber hrebeňa je pozrieť sa na hustotu a rozmiestnenia zubov plus ich zakončenie. Pri kefe zase zohľadňujte typ a zakončenie štetín, aby neboli príliš ostré a neničili vám vlasy. Novinkou sú napríklade diviače štetiny, ktoré špeciálnym spôsobom masírujú pokožky hlavy a dávajú vlasom zdravý lesk.


Pozrime sa teraz na typy vlasov a vhodný výber stylingových pomôcok.


Jemné a rýchlo sa mastiace vlasy


Pravidlo číslo 1 - pri česaní postupujte extra šetrne. Jemné vlasy majú tendenciu vypadávať a tomu sa samozrejme snažíme vyhnúť. Na prvotné prečesanie použitie buď drevený hrebeň so širokými zubami alebo špeciálnu kefu s nylonovými štetinami pre šetrné rozčesávanie vlasov.

Na druhej strane sa jemným vlasom snažíme dodať objem, na čo použite pri vysúšaní okrúhlu kefu s čo najväčším priemerom a následne tupírovací hrebeň. Skvelým pomocníkom je rotačná kefa so silikónovými zúbkami, ktorá prirodzene dodá jemným vlasom potrebný objem.

Videonávod pre použitie rotačnej kefy:


Husté a ťažké vlasy


Najväčšou výzvou pre tento typ vlasov je rozčesať často zauzlené pramene jemne a pritom efektívne. Odporúčame vám začať s jemným rozčesávaním ešte v sprche, pri nanesení oplachovacieho kondicionéru pre lahšie rozčesávanie vlasov. Prstami jemne oddeľujte jednotlivé pramene a kondicionér tak vnikne hlbšie do štruktúry vlasov.

Pre následnú úpravu pri vysušení odporúčame používať antistatické kefy so širokou hlavou a hustejšími nylonovými štetinami. Tým najlepším pomocníkom pre vás však bude celosvetový hit medzi hrebeňmi - Tangle teezer - ktorý vám zaručí bezbolestné, jemné a pritom extra rýchle rozčesanie i tých najnepoddajnejších vlasov.

Videorecenzia tangle teezer:

TOP TIP

Darujte svojej kamarátke tangle teezer v originálnom holografickom dizajne 

Kučeravé vlasy


Pre tento typ vlasov existuje základné pravidlo - prečesávať jemne, hrebeňom s riedkymi zubami a ideálne hneď po umytí, vo vlhkom stave. Ak máte vlasy suché a potrebujete ich prečesať, použite najprv vhodný vlasový olej a následne hrebeň alebo kefu s nylonovými štetinami, pre elimináciu statickej elektriny vo vlasoch.

Najlepšie vlasové oleje nájdete v našom ďalšom článku.


Čomu sa určite vyhnúť


Pri česaní či kefovaní vlasov sa držte starého známeho pravidla - všetkého veľa škodí. Vlasoví experti odporúčajú česať vlasy maximálne dva až trikrát denne, pričom večer by malo česanie trvať dlhšie, aby ste z vlasov odstránili kozmetické prípravky, prach a iné nečistoty.

Tu je pár našich ďalších tipov:

  • nerozčesávajte vlhké vlasy silnou kefou ale vždy slabým hrebeňom
  • pred rozčesaním mokrých vlasov použite bezoplachový kondicionér, napr. značky Toni&Guy
  • rozčesávanie začnite na spodnej časti a postujte smerom nahor
  • pre väčší objem predkloňte hlavu a prečešte suché vlasy smerom od korienkov nadol
  • pravidelne svoj hrebeň a kefu čistite, aby ste predišli podráždeniu pokožky 
  • češte a kefujte čo najviac jemne a šetrne k vlasom i pokožke hlavy

    Videotipy pre správne česanie vlasov:

    Ak pri záverečnej úprave a stylingu vašich vlasov tápete, radi vám poradíme. Máme pre vás pripravené zaujímavé návody v našom ďalšom článku - nechajte sa inšpirovať a užite si nový originálny účes.