Účinky kokosového oleja na pleť

Účinky kokosového oleja na pleť >

Kokosový orech alias kokos - zázračný plod pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie. Kokosové palmy krášlia tropické pobrežia morí a riek a pestujú sa už viac než 3 tisíc rokov. Pre jeho výnimočné zloženie sa kokos a kokosový olej stal predmetom mnohých výskumov. Jeho využitie je takmer bez hraníc.

My Vám predstavíme jeho špecifické účinky na pleť a poradíme rôzne spôsoby domácej aplikácie. 

Čo obsahuje a ako sa spracováva

Plod kokos je význačný tým, že obsahuje až 60 – 67 % tuku, 20 % glycidov, 8 % proteínov a 6 % vody. Poznáme ju pod názvom kokosové mlieko a v odborných zdrojoch je uvádzaná ako zázračná tekutina, keďže obsahuje draslík, vitamín B (okrem B6 a B12 ), vitamín E, vitamín C a minerály ako horčík, fosfor, zinok a železo. 

Toto bohaté zloženie predurčilo kokosový orech na spracovanie nielen v potravinárskom, ale i kozmetickom priemysle. Lisovaním alebo extrakciou sa získava svetoznámy kokosový olej s teplotou topenia 23 – 26 °C.

Rozpoltený kokos a vedľa neho fľaštičky a kokosovým olejom

Kokosový olej (prípadne nazývaný kokosový tuk) výsledne obsahuje až 90% nasýtených mastných kyselín a jeho kozmetické využitie je neuveriteľne široké.

Lieči a uzdravuje

Liečivé vlastnosti kokosového tuku sú pripisované  trom mastným kyselinám a to kyseline laurovej, kaprínovej a kaprylovej. Tieto zložky sú totiž efektívne v ničení niektorých baktérií a umožňujú tak liečbu rôznych kožných infekcií

Výborné výsledky s používaním kokosového oleja možno vysvetliť tým, že pokožku nielen pokrýva, ale aj ňou aj preniká, a prejaví sa tak jeho silný protizápalový účinok.  Ak trpíte na akné prípadne na atopický ekzém či lupénku a chcete chcete sa vyhnúť agresívnej liečbe, dajte šancu prípravkom ideálne s bio panenským kokosovým olejom. 

Žena svrbiaca si ľavú ruku.

Regeneruje a omladzuje

Máte na rukách drobné ranky, prípadne popraskanú kožu na nohách? Siahnite po kokosovom oleji. Krémy, masti a telové mlieka vašu pokožku vyhladia, preniknú do hlbších vrstiev, zvláčnia a hydratujú. V zimnom období určite vyskúšajte krém na ruky  a nezabudnite na starostlivosť o vysušené pery pomocou špeciálnych balzamov.  Pokiaľ sa snažíte udržať si mladistvý vzhľad, kokosový olej bude vaším verným bojovníkom proti vráskam a starnutiu pleti. Keďže obsahuje vitamín E a antioxidanty, chráni vašu pokožky pred negatívnymi vplyvmi a postupne vyhladzuje jemné mimické vrásky. Vyskúšajte napríklad bio olej v raw kvalite, ktorý má nesmierne širokú škálu použitia.

Na obrázku je zobrazený produkt bio kokosový olej  Nekonečné možnosti aplikácie

Možno ste si práve otvorili svoje prvé balenie kokosového oleja a váhate, čo ďalej. Tu sa kreativite medze nekladú. Môžete si napríklad vyrobiť domáci kokosový peeling pridaním medu alebo soli, prípadne si naneste hrubšiu vrstvu na tvár ako hydratačnú masku, alebo si urobte hrejivý zábal na nohy. 

Veselá žena natierajúca si hydratačnú masku na pleťPre inšpiráciu mrknite na pripojené video, ktoré Vám ukáže mnoho možností pre jeho použitie. 

Pokiaľ si vaša pleť olejovú starostlivosť zamiluje, vyskúšajte i naše ďalšie tipy. O skvelých účinkoch olejov na vlasy si prečítajte v našom ďalšom článku.